Giełda Złomu - złom, skup złomu, handel złomem, obrót złomem, recykling metali
16 sierpnia 2018 r.
Republikanie krytykują Trumpa za cła na aluminium dla UE

Senator Bob Corker republikański przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych, która odgrywa kluczową rolę w definiowaniu celów i zadań amerykańskiej polityki zagranicznej, nazwał wprowadzenie przez administrację Trumpa odwetowych taryf celnych na stal i aluminium z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku "nadużyciem władzy, które można by usprawiedliwić tylko w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa narodowego".

Podobne zdanie wyraził Republikanin, Kevin Brady, przewodniczący komisji ds. budżetu, podatków i taryf Izby Reprezentantów (House Committee on Ways and Means. "Te taryfy mierzą w niewłaściwy cel. Jeśli chodzi o nieuczciwy handel stalą i aluminium problemem nie są Meksyk, Kanada czy Europa. Problemem są Chiny" -stwierdził w wypowiedzi dla portalu Politico. Kongresman wezwał administrację w Białym Domu, aby przedłużyła zwolnienie z odwetowych taryf celnych dla Unii Europejskiej, Meksyku oraz Kanady i kontynuowała negocjacje z ważnymi dla bezpieczeństwa narodowego partnerami.

Szereg deputowanych z Partii Republikańskiej w reakcji na wprowadzenie w piątek przez administrację Trumpa odwetowych taryf celnych wyrażało obawy, że decyzja Trumpa doprowadzi do globalnej wojny handlowej, spowoduje wzrost kosztów produkcji w większości sektorów amerykańskiej gospodarki, rykoszetem uderzy w amerykańskich konsumentów, a w końcu – co jest szczególnie ważne dla Partii Republikańskiej - zaszkodzi GOP w wyborach do Kongresu, które odbędą się w listopadzie br.

Zdaniem komentatorów wprowadzenie przez administrację Trumpa odwetowych ceł na stal i aluminium wbrew opinii Republikanów może dostarczyć powodu do ich otwartej konfrontacji z prezydentem Trumpem.

Deputowani z obu amerykańskich partii mieli nadzieję, że opóźnienie o miesiąc wejścia w życie rozporządzenia o wprowadzeniu odwetowych taryf celnych wobec państw Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku będzie przedłużone o kolejne miesiące – przynajmniej do końca lata. Pozwoliłoby to na wynegocjowanie nowych porozumień handlowych USA z Unią Europejską i zakończenie rozmów ws. rewizji Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA).

Konsekwencji decyzji Trumpa najbardziej obawiają się Republikanie ubiegający się o reelekcję w stanach, które mogą być dotknięte odwetowymi sankcjami ze strony Unii Europejskiej.

Decyzja Trumpa "to wielki błąd" - ocenił senator Andrew Lamar Alexander. "Te taryfy celne spowodują wzrost cen i zniszczą miejsca pracy w sektorze produkcyjnym, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie znajduje zatrudnienie jedna trzecia pracujących w przemyśle w stanie Tennessee" - zaznaczył. Senator Alexander reprezentuje w Senacie USA ten właśnie stan.

Senator Orrin Hatch – republikański przewodniczący senackiej komisji finansów - jeden z najwierniejszych stronników Tumpa w Senacie, wskazał z kolei, że "coraz więcej przesłanek wskazuje, iż odwetowe taryfy celne będą krzywdzące dla Amerykanów."

Senator Ben Sasse konserwatywny Republikanin ze stanu Nebraska w oświadczeniu na Twitterze, nazwał decyzję Trumpa "zwyczajnie głupią". "Europa, Kanada i Meksyk to nie Chiny. Nie traktuje się sojuszników w taki sam sposób jak rywali. Podróżowaliśmy tą drogą już wcześniej. Taki całościowy protekcjonizm w poważnej mierze był przyczyną +wielkiej depresji+" - napisał na Twitterze, przywołując odniesienia historyczne z okresu wielkiej depresji.

W 1930 r. na podstawie ustawy Smoota-Hawleya wprowadzono cały szereg dodatkowych ceł (przeciętnie ok. 20 proc.) na ok. 20 tys. produktów eksportowanych do USA, co było jedną z głównych przyczyn przekształcenia się recesji rozpoczętej w 1929 r. w światowy kryzys gospodarczy.

Wyborcze hasło Trumpa "Uczyńmy Amerykę znowu wielką!", nie powinno przecież oznaczać "Uczyńmy Amerykę taką, jaką była w roku 1929!", gdy doszło do krachu na giełdzie nowojorskiej i zaczął się światowy kryzys gospodarczy - argumentował Ben Sasse.

Źródło:www.superstacja.tv

 

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012