Shadowbox.init();
17 października 2021 r.
Dalszy rozwój Alumetal S.A.
Dalszy rozwój Alumetal S.A.

Jak informuje „Gazeta Giełdy Parkiet”, wybierający się na GPW producent aluminium – firma Alumetal – planuje nadal zwiększać moce produkcyjne i przymierza się do budowy zakładu za granicą. Spółka jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartym w Unii producent wyrobów aluminium wtórnego i jego stopów.

Według nieoficjalnych informacji giełdowa oferta ma objąć wyłącznie papiery wycofującego się z akcjonariatu funduszu Abris Capital Partners, który kontroluje 55,6 proc. kapitału. Alumetal pełni rolę holdingu - działalność produkcyjna skupiona jest w zależnym Alumetalu Poland.

Szymon Adamczyk, prezes Alumetal S.A., powiedział, iż Grupa zakłada sobie jako cel wyprodukowanie w 2014 r. 145 tys. ton aluminium, czyli o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. - Moce wytwórcze sięgają teraz 165 tys. ton i planujemy ich pełne obłożenie już w przyszłym roku. W perspektywie czterech-pięciu lat chcemy produkować i sprzedawać około 210 tys. ton aluminium rocznie – mówi Szymon Adamczyk.

Oprócz planów rozwijania mocy w Polsce, spółka rozważa budowę zakładu produkcyjnego w jednym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W „Gazecie Giełdy Parkiet” czytamy, iż w ciągu minionej dekady Grupa znacznie zwiększyła potencjał: zmodernizowała fabrykę w Kętach oraz zbudowała zakłady produkcyjne w strefach ekonomicznych w Gorzycach i Nowej Soli. Ten ostatni to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie. Ekspansji spółki z pewnością pomagają zawirowania na rynku - w ubiegłym roku upadłość ogłosiła m.in. grupa Oetinger.

W 2013 r. 52 proc. aluminium Grupa sprzedała do podmiotów zlokalizowanych Polsce, 19 proc. do Niemiec, a 15 proc. do Czech, Węgier, Rumunii i Słowacji. Z kolei jeśli chodzi o pozyskiwanie złomu, współpracuje z ponad 300 dostawcami. Najwięcej złomu otrzymuje z rynków polskiego i niemieckiego. Jak podaje „Gazeta Giełdy Parkiet”, na GPW notowanych jest dwóch przetwórców aluminium – Grupa Kęty S.A. i Yawal S.A.


Źródło: "Alumetal ma apetyt na dalszą ekspansję", Adam Roguski, Gazeta Giełdy Parkiet, 2.05.2014
Copyright: IGMNiR 2009 - 2012