Shadowbox.init();
17 października 2021 r.
Sytuacja w handlu złomem metali nieżelaznych na świecie

"Głównym wydarzeniem" w handlu złomem metali nieżelaznych w ostatnich tygodniach była zapowiedź, odroczenie i przeredagowanie procedur dotyczących kontroli przed wysyłką złomu sprzedawanego do Indii, kraju, w którym 70% średniej produkcji zależy od importu  złomu metali nieżelaznych.

W ramach pierwotnych propozycji, był wymóg nagrań wideo różnych etapów procesu załadunku kontenera i jego wysyłki, ale nowe warunki ogłoszone w dniu 18 maja dopuszczają robienie zdjęć, jako alternatywę (dalsze szczegóły nowych przepisów pojawiają się 19 maja na stronie internetowej Międzynarodowego Biura Recyklingu).

Niedawna niepewność w Indiach zakłóciła import, w tym z Bliskiego Wschodu, gdzie rynki zostały na ogół stabilne do końca pośród ciągłej podaży złomu metali nieżelaznych. Zwłaszcza w regionie Rady Współpracy Zatoki Perskiej, duże projekty infrastrukturalne - w tym przygotowania do mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze w 2022 i World Expo 2020 w Dubaju – ciągle zwiększają podaż.

Ponad 400.000 ton jednostek miedzi zostało przywiezione do Chin w marcu, wzrost o 40% w porównaniu do lutego (280 tysięcy ton), w którym odnotowano najniższy eksport miesięczny od połowy 2011 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że popyt na miedź w Chinach w I kwartale br. wzrósł jedynie o 0,7%, wielu specjalistów przewiduje, że wzrost w całym roku może być dużo niższy od wcześniejszych prognoz i wynieść 4%.

Jeżeli chodzi o złom aluminiowy, kupujący wskazują na trudności z przepływem środków pieniężnych. Chińskie huty wtórnego aluminium podniosły ofertę dla Japonii na ADC12 o 30-40 USD za tonę w kwietniu ze względu na wyższe koszty Zorby importowanego z USA i z Europy.

Jednakże cena stopu aluminium ADC12 w samej Japonii nie zmieniła się. W USA, Midwest premium aluminium spadło prawie 40% od swoich szczytów, a UBC i inne stopy zanotowały spadki cen. W rzeczywistości, mówi się teraz, że UBC jest wart mniej niż Twitch podczas gdy walcownie są obłożone zamówieniami na najbliższe dwa miesiące.

Kontynuacja cyklu spadkowego w dostępności złomu poużytkowego w Meksyku, zbiegła się teraz z wirtualnym zanikiem popytu na złom dla walcowni, „ponieważ konsumenci wolą przypatrywać się spadkowi Midwest premium z boku".

Bezpieczeństwo realizacji zamówień i terminów dostaw stało się "coraz bardziej trudne", podczas gdy niektóre meksykańskie firmy skupujące decydują się trzymać materiał aniżeli sprzedać go po niższej cenie. Stosunkowo niski poziom aktywności przemysłowej w Republice Południowej Afryki doprowadził do niedoboru odpowiedniego złomu, którego ceny wzrosły "dramatycznie" i są blisko poziomów eksportowych.

Tymczasem, złom miedzi i mosiądzu nadal jest eksportowany z lub bez zezwoleń, co skłoniło do ponowienia wezwania do przeglądu i udoskonalenia systemu Komisji Administracyjnej Handlu Międzynarodowego. Również na półkuli południowej, wolumeny handlowców metali  pozostają stabilne w Australii i Nowej Zelandii.

Po drugiej stronie świata, rząd w Rosji wydaje się być przekonany przez przedstawicieli branży złomowej, w tym ambasadorów BIR, do porzucenia planów wprowadzenia ograniczeń w eksporcie złomu.

Kierując się dalej na zachód, ostatnie tygodnie były stosunkowo ciche w sektorze metali nieżelaznych we Włoszech, tylko w ołowiu i cynku generując większe zainteresowanie ze strony sektora motoryzacyjnego i galwanicznego. Mówi się jednak, że „pomimo silnego popytu ze strony przemysłu motoryzacyjnego, ceny aluminium i sprzedaż złomu nie były takie, jak się spodziewała branża złomowa, pozostawiając tylko recyklerom przyjęcie bardzo ograniczonego wzrostu cen.

Warunki branży złomowej we Francji są opisane jako "słabe". Dostawy są dostępne, ale popyt jest "bardzo niski", zwłaszcza z Europy, ale także z Chin. Z bardziej pozytywnych wiadomości – przebija ta, że eksport "nadal wspierany jest przez kursy walutowe".

Kraje skandynawskie potwierdzają, że dość dobry popyt pochodzi od niemieckich nabywców zarówno pierwotnego i wtórnego aluminium. "Jednakże" dodaje się, że "w ciągu ostatnich kilku miesięcy, silny dolar amerykański wspiera eksport wtórnego aluminium, do Indii i Chin."

Źródło: BIR Mirror Maj

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012