Shadowbox.init();
17 października 2021 r.
Rynek miedzi: Chiny – wielki znak zapytania

Barcelona dynamicznie rozwija się, i prawdą jest, że w Katalonii jest jeszcze dużo przemysłu. Ale nie daj się zawładnąć mylnemu wrażeniu; kryzys nie oszczędził także Hiszpanii - powiedziała Metal Bulletin specjalistka ds. metali nieżelaznych Ann-Marie Moreno na tegorocznej  Konferencji Recyclingu Miedzi organizowanej przez Metal Bulletin, która odbyła się w tym hiszpańskim mieście. Na przykład, zauważyła, tylko kilka z 60 niegdyś kwitnących banków pozostaje otwartych dla biznesu, tym samym zadając cios hiszpańskim recyklerom, poszukującym kredytu na kontynuowanie inwestycji.

Światowe zużycie miedzi z recyklingu spadło z 8,5 mln ton w 2013 roku do 8,3 mln ton w ubiegłym roku, według Carlosa Risopatron’a, dyrektora ds. ekonomii i środowiska w International Copper Study Group . "Stopy miedzi stają się coraz ważniejsze w USA, jak i Europie," powiedział delegatom w Barcelonie.

"Jeśli porównać import, eksport i popyt dla zastosowań, nie widzę wystarczająco dużo zapasów pozostających w Chinach”. Rzeczywiście, chiński import złomu spadł w pierwszym kwartale 2015 roku do poziomu najniższego od sześciu lat. "A jednak," dodał, "wzrost w krótkim okresie nadal będzie intensywny dla miedzi - po prostu dlatego, że jest ona niezbędna w różnych produktach i to nie jest coś, co można zmienić z dnia na dzień ".

Wg prezydenta Xi Jinping, Chiny obserwują obecnie  stosunkowo niewielki wzrost gospodarczy, który nazwał "nową normalnością". Murat Bayram, dyrektor ds. metali nieżelaznych w EMR, ubolewał, że podczas gdy budownictwo i płynność leciały w dół, giełdy poszły w górę o 150% w ciągu jednego roku. "Czy to jest normalne? - zapytał. "Co się stanie z Chinami jest wielkim znakiem zapytania. - zwłaszcza to, kto wkroczy i  wypełni cały ten popyt na miedź."

Coraz więcej przedmiotów zawierających miedź, takich jak silniki i kable było zdemontowanych i przetwarzanych w Europie, powiedział. Prognoza Bayram’a  była taka, że Chiny mogłyby zrobić coś w rodzaju "comeback" w 2016 roku w związku z poprawą popytu, podczas gdy główny rynke złomu miedzi pozostanie w Europie do końca 2015 roku. Dodał również, że na świecie branża złomowa staje się bardziej skonsolidowana.

"Ponad 200 milionów laptopów produkowanych na całym świecie każdego roku - zawiera 10 ton złota," zauważył Alessandro Casinii – przedstawiciel belgijskiego recyklera Umicore. Ilość miedzi stosowana w elektronice spada od 2011 roku, podczas gdy równolegle obserwuje się tendencję do miniaturyzacji urządzeń, co w konsekwencji powoduje, że odzysk metali staje się coraz trudniejszy.  Z kolei Daniel Seager z Hewlett-Packard powiedział, że przewiduje się, iż nowe urządzenia HP trafią na rynek recyklingu w 2025 roku.  "Nie posiadają one żadnych przewodów miedzianych, ani pozłacanych styków  i zawierają bardzo mało metali ziem rzadkich”. To wywołało lawinę pytań od osób zajmujących się rentownością recyklingu tych produktów,  Seager zaś sugerował, że być może stosowne opłaty będą musiały być uwzględnione w cenie detalicznej, aby pokryć koszty odpowiedniego przetwarzania.

 

Źródło: www.recyclinginternational.com

Copyright: IGMNiR 2009 - 2012